محصول کیف سجاده هوشمند نیکو در ششمین دوره جایزه فیروزه شایسته تقدیر شد

جایزه فیروزه

محصول کیف سجاده هوشمند نیکو در ششمین دوره جایزه فیروزه شایسته تقدیر شد

در آخرین روزهای اسفند سال 1399 جشنواره کالاهای فرهنگی (فیروزه) به کار خود پایان داد.

به گزارش دبیرخانه جشنواره کالاهای فرهنگی ( فیروزه)، در بخشی از این بیانیه آمده است:« موضوعات بومی‌و فرهنگی هر سرزمین به تکریم ارزش‌های بومی‌کمک خواهد کرد که این مسئله تضمین توسعه پایدار، آشتی و برقراری صلح است. بی شک مطالعه تجربه‌ها و درس‌های آموخته در اقلیم‌های دیگر کمک به تولید بهینه خواهد کرد اما آگاهی از ریشه‌های فرهنگی و هنری هر سرزمینی و سیر تکاملشان در طول تاریخ و جای جای جهان، به آگاهی و احترام ما نسبت به دیگر ملت ها و فرهنگ ها می‌افزاید. طراحی و تولید کالاهای فرهنگی صرفا طراحی و تولید یک کالا نیست، طراحی یک خط و مشی فکری، فرهنگی در سطح ملی است و شکل دهنده نسلی خواهد بود که سرزمین مان را به آنها می‌سپاریم پس هوشیار باشیم که انچه رقم می‌خورد نگاهبان میراث ماست.»
در بخشی دیگر از این بیانیه می‌خوانیم: «پژوهش در امر طراحی و تولید محتوا کالاهای فرهنگی کمک خواهد کرد تا در شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، راه و مسیر روشنی پیش رو قرار گیرد. ایجاد فضای نقد در فضاهای طراحی و تولید کمک به رشد هر صنف و حوزه ای است، رویدادهایی این چنین می‌توانند جریان ساز باشند و بستری برای رشد حوزه‌های مختلف کالاهای فرهنگی ایجاد کنند.»

بر این اساس در ششمین دوره جایزه فیروزه بخش هدایای فرهنگی محصول کیف سجاده هوشمند به همراه اپلیکیشن واقعیت افزوده آموزش نماز نیکو از «شرکت پارس ساوا نوین هنر فناور» تقدیر شد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره جایزه فیروزه:

مطالعات علمی و پژوهشی در حوزه کالاهای فرهنگی نیازمند تقویت و توسعه است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی با بیان این مطلب افزود: استقلال، اشتغال و درآمد ملی کشور وابسته به این است که چه مقدار تولید داخلی داریم.

وی ادامه داد: کالای ایرانی کالایی است که با روح ایرانی تولید می شود. روح ایرانی دارای ویژگی هایی از جمله ترکیب سازی است. در کالای ایرانی ترکیب مادیت، ریشه در خاک، معنویت و عروج به آسمان را داریم. ترکیبی از ظرافت و صلابت، ترکیبی از هنر و صنعت، ترکیبی از نوآوری و سنت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: دوگانه ها و چندگانه هایی که ترکیب می شوند و کالایی با روح ایرانی می سازند که می توان کالایی را ساخت که رنگ و بوی ایرانی را داشته باشد.

صالحی ادامه داد: کالاهای فرهنگ ایرانی هم داریم. کالاهای فرهنگ ایرانی علاوه بر اینکه با روح ایرانی هم ساز است، کالایی است که تاثیراتش سطحی نیست و به عمق جان نفوذ می کند. عروسک کودکی از خاطرات فراموش نمی شود. ترانه لالایی مادر و همنوازان دوره کودکی هم اینچنین است و کالایی است که تاثیرات ماندگار دارد.

وی گفت: ویژگی دیگر کالای فرهنگی ایرانی این است که ریشه در خاک فرهنگ کهن ایران، اقوام ایرانی و آنچه به عنوان طبیعت زیبای ایران ارتزاق و بهره می جوید طعم شیرین و بارزی دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: با این نگاه ها می توان شان و قدر کسانی را شناخت که در حوزه کالاهای فرهنگی ایران تلاش می کنند. در سال جهش تولید هم کسانی که در اقلیم ایران تولید می کنند ارجمند هستند. همچنین کسانی که کالاهای ایرانی را با روح ایرانی تولید می کنند جایگاه والایی دارند و جشنواره فیروزه هم با این نگاه پدید آمد که به این موارد توجه کند.

صالحی افزود: با ورود به هفتمین دوره این جشنواره، کارهای بسیاری بر دوش دبیرخانه و همه همراهانی است که با این حرکت همنوایی داشته اند. مطالعات علمی، پژوهشی و کاربردی این حوزه نیازمند تقویت و توسعه است. همچنین توجه به بازاریابی، خلاقیت، آموزش و یادگیری و انتقال مهارت های تجربی و سرمایه گذاری ها و حمایت های قانونی در این حوزه دارای اهمیت است.

وی ادامه داد: هدف جشنواره فیروزه این است که توجهی را در یک شکل شبکه ای و تجمیعی به حوزه کالاهای فرهنگی داشته باشد.

صالحی گفت: از دیگر رویکردهای این جشنواره در دو سال اخیر این بوده که استان های ایران بستر این تحرک جدی و مهم باشد و امیدوارم مسیر آینده این جشنواره پویاتر و با تکاپوی بیشتر و خلاقیت وسیع تر باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان از زحمات شورای سیاستگذاری جشنواره، معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و اشاد اسلامی و داوران این جشنواره قدردانی کرد.

گفتنی است جشنواره جایزه فیروزه با محوریت کالاهای فرهنگی و با هدف فرهنگ سازی تولید و مصرف داخلی برگزار می شود.

 

تلگرام جایزه فیروزه

ارتباط با نیکو:👇
تلگرام

اینستاگرام

اشتراک گذاری پست

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

  • سلام ،خوش آمدید , مهمان